Krkavec v Brně

12.11.2009  |  rubrika: Zápisky o knihách

U příležitosti výročí 200 let od narození E. A. Poa (19. 1. 1809 – 7. 10. 1849) připravila parta nadšenců a bibliofilů výstavu ilustrací a bibliofilií Poeových děl v Křížové chodbě Mendelova muzea MU.
Základním kamenem výstavy se stala autorská kniha Havran Jiřího Hadlače v dřevěném pouzdře s asambláží (vznik okolo 1988). Vrcholem výstavy byly soubory současných prací studentů výtvarného umění z Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové, Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě, Fakulty výtvarných umění VUT v Brně, Ústavu nábytku, designu a bydlení Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity, katedry výtvarné výchovy pedagogické fakulty MU, ateliéru grafického designu Univerzity Tomáše Bati a Ústavu umění  a designu Západočeské univerzity v Plzni.
Do společnosti Havranů se dostal i Krkavec díky originálnímu řešení ilustrací Olgy Hankové.

Na vernisáž přišlo nezvykle hodně lidí a začalo se včas. Začátek jsem nestihl, nevešel jsem se do sálu a zůstal na chodbě. Zhruba 10 minut po slavnostním zahájení došly chlebíčky i víno.
Jak už bývá na vernisážích zvykem, nedokázal jsem vstřebat výstavu v jejích detailech. Z hlediska celkového dojmu působila výstava trochu chladně. Možná hororově zamýšlená úvodní instalace „pomníku“ E. A. Poeovi zůstala jen prvoplánově hřbitovní.
Z toho, co jsem vstřebat stačil, bych chtěl mít doma autorskou knihu Kateřiny Kvardové z VUT nebo autorskou knihu Kateřiny Soudkové z VUT nebo grafiky Kateřiny Orlíkové z UTB ve Zlíně.

Edgar Allan Poe
Výstava ilustrací a bibliofilií
12. 11. 2009 – 20. 1. 2010
Křížová chodba Mendelova muzea MU v Brně
Koncepce a organizační příprava Antonín Krejčíř